Senaste tiden har jag lyssnat på musik, om och om igen. Musiken är skapad av kollegan som plötsligt kom på att jag ju skriver en del. Varför inte testa att skriva texten till han låtar? Klart jag ville. Försöka.
Nu har tre av fyra fått text. Det var svårt men ack så roligt. Jag tänker lite så här: Ni vet hur det brukar frågas på televisionen när musikanter tävlar, eller när en artist ska berätta om sitt musicerande och skrivande. Då frågas det om om texterna har sprungit ur något självupplevt, om låtarna handlar om Dig. Jag vet hur det känns nu! JA, det handlar om Mig, om mina känslor, upplevelser, liv. Klart det gör. Annars skulle det kännas själlöst, helt meningslöst. Texterna betyder något för mig, låtarna har fått ett nytt liv genom orden och jag är så STOLT så det gör ont. Jag är faktiskt textförfattare nu. Så känner du någon som behöver hjälp, så kan jag stå till tjänst. Undrar vad jag ska ta betalt? 🙂
Visst är det så. Allt man skriver speglar ens egen själ på något sätt. Grattis till 3 låtar!
Tack Pia! Nu återstår bara det svåra att ge upphovsmannen text och melodi, gärna samtidigt. ☺ Jag tänker att jag helt enkelt får sjunga in dem på telefonen!
Grattis! Vad roligt det låter. Att skriva tänkvärda texter till melodier är en av mina gamla drömmar. Det slutar säkert med att det blir du som får sjunga in dem.
Rart sagt och du som inte ens hört mig ta ton… 😊